SK vodní slalom České Budějovice

Historie areálu a SKVSČB

Sportovní klub vodní slalom Č. Budějovice vznikl roku 1965 jako Slavoj Č. Budějovice, později byl přejmenován na TJ Škoda ČB. U zrodu oddílu stáli i reprezentanti a mistři sportu, deblkanoisté Otto Částa a Míra Kőnigsmark a singlkanoista Karel Krejčí. Jako zázemí si vodáčtí nadšenci vybudovali loděnici u Malého jezu na Malši, která byla v té době díky vlastnímu vodovodu a kanalizaci jednou z nejmodernějších v republice.
Po zařazení vodního slalomu na program Olympijských her roce 1972 vzniká vize umělé slalomové trati na řece Vltavě v prostoru jezu v Českém Vrbném. Původní varianta, vybudovat slalomovou trať v samém srdci Českých Budějovic na Slepém rameni Malše, byla zavrhnuta pro malý spád. Díky velkému úsilí Ludmily Polesné, jedné z největších postav československé i světové kanoistiky, a vstřícnosti Povodí Vltavy, bylo v roce 1978 vydáno stavební povolení na stavbu vodáckého areálu. Již v roce 1981 probíhají na "kanále" první tréninky. Například úsek pod šlajsnou (Kolovadlo) se vyznačoval téměř extrémní obtížností, takže pro závodníky tehdejší "Škodovky", jak se oddíl v té době jmenoval, to byl doslova křest ohněm. Pověst obávaného Kolovadla provází náš kanál dodnes, i když v součastnosti je po úpravách koryta jeho obtížnost podstatně menší .
Od této chvíle prudce stoupá výkonnost závodníků SKVSČB, kteří se zabydlují v národních reprezentačních družstvech a z významných domácích i mezinárodních závodů přivážejí cenné medaile. Zároveň členové oddílu vybudovali svépomocí turistickou ubytovnu, sociální zázemí i vodácké tábořiště. Tisíce dobrovolně odpracovaných hodin pomohly k vytvoření vodácké mekky, kde nacházejí sportovní zázemí vodáci a hlavně mládež z celého Jihočeského kraje.

Členové klubu pořádají tréninky a závody nejen v Českém Vrbném, ale také na trati pod Lipenskou přehradou. Oddíl organizoval například juniorské mistrovství světa či závod Světového poháru. Mnozí z těch, kteří se podíleli na samých začátcích činnosti oddílu a na budování areálu, jsou i dnes aktivními členy oddílu a společně s dalšími členy, kteří se postupně přidávali, se výrazně angažují při organizaci jednotlivých akcí. Při závodech a rozvoji areálu tak spolupracuje několik generací. Výsledkem této spolupráce je například mezinárodní festival vodních sportů Wave, závody Českého poháru a mistrovství republiky či řada projektů, které zvyšují kvalitu poskytovaných služeb v areálu.





©SK vodní slalom České Budějovice - všechna práva vyhrazena | rss | design Jan Junek | realizace StachSW
ROP Jihozápad